Eurowizja. Ukraina. Rosja. Unia. Polska.

no to może zacznę coś pisać…

Może zacznę od tego, co mam aktualnie w głowie.
Świeża refleksja nt. wczorajszego „mass show”, czyli „Eurowizji” wpleciona w tło obecnych wydarzeń na wschodzie Europy.

Ja widzę to tak:
1. EUROWIZJA
Eurowizję, mimo realnych głosów oddanych przez widzów i wbrew wszystkiemu wygrywa gość z brodą i w sukience, ucharakteryzowany na Jezusa i walczący o „powszechną akceptację i tolerancję”. Osobiście uważam, że piosenka i samo wykonanie nie mają żadnych przeciwskazań by stać się hitem, ale promocja TAKIEGO właśnie wizerunku artysty, czyli kogoś kto pretenduje do tytułu autorytetu i wzorca do naśladowań, kosztem normalnych wykonawców, którzy, jak wskazują oficjalne statystyki na stronie eurowizji zostali znacznie wyżej ocenieni przez głosujących,  powinno być znacznie bardziej wyważone i okraszone normalnym, zdrowym komentarzem (na który niestety nie ma miejsca w świecie, gdzie dominuje nowomowa, czyli tzw. „poprawność polityczna”)
2. UKRAINA
Na wschodzie trwa „rewolucja ukraińska”. Jedni mówią, że sterowana z Waszyngtonu i Berlina, drudzy, że to „głos zwykłych obywateli”.
O ile jeszcze mogę zrozumieć Ukraińców, którzy widzą w Europie szansę na lepsze życie (które kończy się zazwyczaj możliwością wyjazdu z kraju i pracy na najnizszych, fizycznych stanowiskach w Zachodniej Europie…), o tyle jednak nie mogę pojąć jak można było oczekiwać, że Rosja przyjmie bez zastrzeżen „scenariusz wiosny arabskiej” tuz pod swoimi drzwiami… Reakcja była i wciąż jest przewidywalna. Rosjanie nie muszą angażować się oficjalnie w kraju, gdzie ponad połowa ludności mówi i myśli po rosyjsku. W kraju, gdzie mają wielu sympatyków (tych oficjalnych i tych zakonspirowanych)
3. POLSKA (w kontekście Ukrainy)
Rozumiem, że jesteśmy najbliższym sąsiadem i w naszym interesie jest utrzymanie Rosji jak najdalej od naszych granic. Najlepiej tam gdzie jest teraz, czyli za Ukrainą. Ale zamiast otwartego machania szablą i wystawiania się na pierwszy cios widziałbym tu raczej stanowcze stanowisko polityczno-dyplomatyczne, które wymusiłoby NATYCHMIASTOWE gwarancje bezpieczeństwa i reakcje, tych, którym , jakby się mogło zdawać, na obecnym układzie sił powinno zależeć najbardziej, czyli :USA, UK, Niemcy itd. (no chyba, że Warszawa realizuje scenariusz napisany jej gdzie indziej, ale o tym później…). Drugim rozwiązaniem powinno być jak najszybsze nawiązanie/zwiększenie współpracy polityczno-wojskowej w ramach znacznie rozszerzonej Grupy Wyszehradzkiej  (Szwecja, Finlandia, Kraje Nadbałtyckie, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria i byc może niektóre kraje byłej Jugosławii, choć zważywszy na wpływy Rosji w Serbii nie liczyłbym na ten kraj…). Odpowiedzią na mobilizacje wojsk rosyjskich powinna być natychmiastowa mobilizacja wojsk w/w połączona ze wspólnymi manewrami…

4. ROSJA
Jak działa Rosja w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie każdy widzi i wie. Co prawda, żeby mieć pełny obraz należałoby przełączać TVP, BBC i RussiaToday i samemu wyciągać wnioski oparte na średniej, ale ogólny obraz można wyłapać nawet z jednostronnych i nieobiektywnych relacji.
Po wciągnięciu Krymu, troszkę słabiej idzie Putinowi ze wschodnią Ukrainą. Wychodzą na jaw coraz to nowe błędy specnazu i domniemanych organizatorów zamieszek. Wychodzą na jaw, albo są fabrykowane przez nauczonych po Krymie służbach specjalnych Ukrainy, szybko doszkolonych przez CIA i pokrewne agentury zachodnie. Pewnie racja tkwi po środku. Zresztą nowe władze Ukrainy i ich zachodni sojusznicy musieliby być naprawde strasznymi ignorantami gdyby nie dostosowali się do narzuconej im taktyki Kremla…

Teraz to połączmy:
Rosja przedstawia swoim obywatelom (i nie tylko swoim) wizję odradzającego się faszyzmu i zaślepionego zachodu europy, który jest sterowany bezpośrednio z USA.
Teraz, dzięki Eurowizji (wynik plus buczenie przy podawaniu głosów państw „bloku rosyjskiego”) zachód daje im kolejny dowód, na to, że popadł w zboczenie i utratę wszelkich wartości cywilizacyjnych, o które Putin u siebie stanowczo walczy (czy to się komuś podoba czy nie – zdecydowana większość ludzi woli normalność!).
Jeszcze szybka aluzja co do buczenia przy głosowaniu: Buczenie było reakcją na oczywistą ustawkę przy wynikach państw „bloku rosyjskiego”. Ok. Zasłużone buczenie. Ale niech mi teraz ktoś powie jakie buczenie powinno przejść nad Europą dziś, dzień po Eurowizji, kiedy okazało się, że wszystkie wyniki z państw zachodnich są kompletnie inne niż wola głosujących ?? (zainteresowanych odsyłam do oficjalnych statystyk na stronie internetowej eurowizji)

Wracając do tematu:
Wszystko rysuje mi się w następujący sposób:
Powstał (prawdopodobnie już bardzo dawno temu) scenariusz kolejnego podziału Europy i kolejnego rozbioru, tym razem już ostatecznego Polski.
To co teraz widzimy to tylko realizacja tego scenariusza i przedstawienie, które ma za zadanie zobojętnienie mieszkańców środkowej Europy na wystarczająco długi czas  by było już za późno na jakąkolwiek realną obronę przed podziałem.
Wg tego scenariusza Polska nie może dążyć do rozwoju i unii z najbliższymi sąsiadami. Unii, która skutecznie mogła by się przeciwstawić dążeniom zarówno Berlina jak i Moskwy. Unii, która w przeszłości spędzała sen z oczu władców wschodu i zachodu.
Polska ma być ogłupiona i wystawiona ostatecznie na wyreżyserowany akt pt: Wojna. Skutkami tej wojny, poza oczywistym biznesem dla wszystkich zainteresowanych, bedzie katastrofa ekonomiczno-demograficzna naszej części kontynentu i ostateczny jej podział z oficjalnym wcieleniem do Niemiec i Rosji włącznie.
W międzyczasie mamy etap przerabiania tego regionu na jeden wielki obóz pracy (bez straznikow!) z której zyski idą bezpośrednio do krajów, z których wpłynął kapitał inwestycyjny. Wpłynął więc ma prawo wypłynąć. Oczywiście. Z tym, że wpłynął, został i się rozwija w skutek bezprecedensowego oszustwa pt „prywatyzacja”, które to oszustwo rzuciło na kolana i ostatecznie rozbiło całkowicie gospodarkę i przemysł podbitych w ten ekonomiczny, bezkrwawy sposób krajów. To wszystko, wspomagane odpowiednimi ustawami tak z Brukseli jak i z Wiejskiej,definitywnie zabija jakiekolwiek proby podniesienia sie z kolan. Polacy maja opcje: praca dla szczęściarzy, którzy dostana sie do Volkswagen Polska lub innego Tesco albo wyjazd na zmywak. To oczywiscie uogolnienie, ale prosze mi tu nawet nie wciskac, że „wyssane z palca”.
Jest to faza przejściowa lub jak kto woli „testowa”. Jeśli test się uda i do żadnych zrywów niepodległościowych, dzięki propagandzie i podstawionym „włodarzom” nie dojdzie to być może ta forma zarządzania „przywiślańskim krajem”, odpowiednio jeszcze pogłębiona i dopracowana pozostanie tu na dłużej….

Prognozy:
Zdepopulowana Polska (i nie tylko) będzie dogorywać w sztucznym, nadmuchanym klimacie zagrożenia (tak, tak: dokladnie jak u Orwell’a w „1984”…)
Ludzie ogłupiani propagandą  będą pracować w zagranicznych firmach za minimalne pieniądze i z wdziecznoscia dla „dobroczyncow”, wzbogacając kraje, które bedą/są właścicielami tych firm. Powstaną narody lub naród „wybrany”, w którym życie bedzie bezstresową sielanką opłacaną w/w zyskami i fizyczną, najemna pracą pod-ludzi z w/w regionu, którzy na terenie panstwa uprzywilejowanego będą mieli „szczescie i zaszczyt” sprzątać, prać, budować itd.. Tak jest zresztą teraz i każdy to widzi. Każdy o tym rozmawia „przy kieliszku” (potem wstaje, kaca zapija redbullem i śmiga do „arbeit” lub po „kwit”…) I o taki los „walczą” teraz Ukraincy.
A wszystko pod osłoną srebrnych ekranów i poprawności politycznej.

PS: Wnioskując po komentarzach na stronie eurowizja.com wydaje mi się, że cel został osiągnięty:
Polska, wg mnie rzeczywiście troszkę zbyt wulgarna, ale NORMALNA propozycja, która DOBITNIE wiąże nasz kraj ze słowiańskimi korzeniami stawiając nas w jednym rzędzie z Rosją, Ukrainą, Białorusią itd… przegrywa z przekoloryzowaną poprawnością polityczną.
Jak już pisałem: artystycznie Austria pobiła Polskę i zdecydowaną większość konkurencji, ale z pełnym rozmysłem zaplanowany i zrealizowany skandal przy wynikach (głosy jury przekreśliły głosy tych, którym to show serwowano) osiągnął swój zamierzony cel. I to wielopoziomowo:
1. Rosja ma kolejny dowód na demoralizację i zgniliznę zachodu, przed którą oficjalnie broni swoich (póki co: tylko swoich i rosyjskojęzycznych) obywateli
2. Wkurzona opinia publiczna, głównie z Polski, traci punkty w propagandowej prasie zachodniej jako „homofobiczny, wulgarny zaścianek”, który po pierwsze nie może pogodzić się z przegraną, a po drugie… wyraźnie przywołuje wspólne pochodzenie kulturowe z… Rosją.

Brawo.
1. Zapał do niesienia pomocy i wyzwolenia wschodniej Europy z rąk faszystów i zboczeńców napewno wzrośnie
2. Zapał do ewentualnej obrony zaścianka przez społeczeństwa zachodnie napewno spadnie.
3. Depopulacja Polski gwarantowana jak w 39 (tym razem skuteczniej bo z grzybkami nad Warszawą i może Krakowem – bo Szczecin i Wroclaw Niemcy ruszyc nie pozwolą…)
4. Ruscy „obronia przed faszyzmem” obywateli wschodniej europy
5. Unia (ze stolica w Berlinie) powstrzyma „barbarzyncow i terrorystow” na linii Wisly.
6. I wszyscy beda żyli długo i szczesliwie (w Moskwie i na zachod od Odry) oraz krótko i ciężko (miedzy Odrą a Smoleńskiem)

Dobra. To by było na tyle jeśli chodzi o mój pierwszy, oficjalny wpis na moim pierwszym blogu.

Pozdrawiam
Mistrz (samozwańczy, ale zawsze… 🙂 )

———————-
YA’AN: WO-Y-NA (-Y-)

#LECHYRUS: #GITARA / #Ґітара

#Y44N #LECHYRUS:

#GITARA / #Ґітара → https://youtu.be/YKz4KZZfbm0

Kolejny z zaprezentowanych już utworów płyty YA’AN „LECH-Y-RUS”, której oficjalna premiera planowana jest na połowę 2023.

Jest to produkcja dwujęzyczna, polsko-rusińska, utrzymana w konwencji prostego, old-schoolowego rapu o tematyce głównie „mocno niepoprawnej”…

Niemniej jednak nie zabraknie nieco „nowocześniejszych” rytmów oraz bardziej lub mniej osobistych kompozycji.

Innymi słowy: dla każdego coś miłego (choć… nie, raczej nie dla każdego… I dobrze!…)

Nagrania zrealizowane zostały w Edynburgu.
Za produkcję odpowiedzialny jest BEDWAEM, scratche nagrał DJ QMAK, mix i mastering to dzieło M:23 Studio, szatę graficzną opracował MARKES, a wizualizacjami na youtube zajął się CALI HOMIE. Korektę językową, (nawiasy w tekstach przy polonizmach) w częściach rusińskich wprowadziła OLENA DUĆ.

Album promowany przez RYMOBITTOFABRYKA

#LECHYRUS PLAYLISTA: https://youtube.com/playlist?list=PLL3z4dAWcjuVX-4lAeFRSwScvZC1sdzBr

Utwory w wersjach cyfrowych do odsłuchu i/lub pobrania: https://Y44N.BandCamp.com

Jeśli chodzi o ewentualne wersje fizyczne albumu [płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką], nakład będzie mocno limitowany, poprzedzony pre-orderem realizowanym już obecnie poprzez: [https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

Tytuł: GITARA / Ґітара

Album: #LECHYRUS

Rok nag.: 2022 [Edinburgh]

Tekst/Rap: YA’AN [#Y44N]

Bit: B2M

Gramofony: DJ QMAK

Mix & Mastering: M:23 STUDIO

Label: RYMOBITTOFABRYKA

YT Video: CALI HOMIE

Grafika/Okładka: MARKES

Pусиньска коректа: Олена Дуць

Płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką:

CDs / Shop: [ https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

Download: [ https://Y44N.BANDCAMP.com ]

Streamings: [ https://hyperfollow.com/mcYAAN ]

———————————–

MMA Mistrzowski Mecenat Artystyczny, czyli: JAK CIĘ STAĆ, TO MOŻESZ MI DAĆ:
GoFundMe – [ https://www.gofundme.com/y44n-mma-mistrzowski-mecenat-artystyczny ]
PayPalMe – [ https://paypal.me/Y44N ]
Pomyśl tylko, jak mógłbym se podkręcić warunki i jakość nagrywek, (nie mówiąc już o limuzynie i nowoczesnej, kopułowej willi w Karpatach! 🙂 ), gdyby każdy, kto odsłuchał mój numer, choć RAZ podarował mi 1zł? No właśnie. Ale bym zaszalał 🙂

THANKS! / Дякую! / DZIĘKUJĘ!

-Y-

———————————-

“Gitara / Ґітара”

Не грам про нагороды, не обходят ня кары

Роблю так як мі виходит – буду робил далі

Грам си на ґітарі, рапую до бітів

А піду си сталь (rus.: одталь) втовды, коли приде час мі іти

Скілько (rus.: ківко) то уж років? Платні? Минут? Кавальчыків?

Скілько (rus.: ківко) то уж кроків? Міст? Краін? Ходників?

Я’ан – як ся мате смыкы?

2022 – голосникы

Гучат, звучат зас раповы награня

Од Ваня з Пшемкова, од Лемка з Единбурґа

Легка голова – прецизия хірирґа

Русиньска бесіда сідат на бітах – не пуркат

Гев не дівчата в бурках, а бікіні, стрінґы

Грам собі тот рап cпoкіні, без напинкы

Мам для Тя новинкы з той другой стороны

Пропоаґанда контра мікрофоны!

Так было гев завжды (rus.: все) – так буде далі

Калі не розумит (rus.: розуміє) – вылуч телевізор, Калі!

То не теориі , то уж списковий скандаль

Оглядам,чытам, пишу, та грам си на ґітарі…

Але

Hе грам про нагороды, не обходят ня кары…

Злі ти? То перешмар ся на другій бік

Ты-с гев як дик, свиня, паця на салонах

A ja patrzę jak ona śmieje się, je winogrona

Dobrze mi tu – jak w haremie Salomona,

Na bogato jak Bona, smyku, bo mogę i chcę

Przełączam języki na muzyki tle wbrew

Tym waszym kompleksom. Mam ruską krew

Ja Swaroga dziecko – A ty gdzie mi tu

Z tą mordą radziecką pod tęczową maską?

Gówno wiesz o Rusi – masz gnojówkę chazarską

Pompowaną dzień w dzień directly to your head

Jesteś głuchy jak pień, ślepy jak kret

Я солодкій як мед, вкурвленый як медвід

Як чую тоты твоі бандероєбаны бредні

Срал бы-с під себе як Святослав жыл бы днес!

Днес од мене, як од брата лем – Срал тя пес!

Бесідуют: рапуй Я’ан, бо неє што слухати

Хтіл єс, но то маш: нова платня – клясик

Зас лечу з тым огньом, котрого не пригасиш

Маш што то насип, закур, выпий

То не рап для касы – хоцкі як золото світит

От, такій гіт од великых діти

Братсклад – леґенды, та не міты

Зас ухо настав,заприй ґамбу при тым

Хочеш Дзямбу вчыти, як діти робити??

Калина, не прегынай! Дай си сіна.

Рап як лімузина – всідай, іхаме, граме!

Неє што гев ждати – Бейбе, світиш як диямент!

Они хтіли бы так політати, а не знапют як

Складати рымы в бітах, прото грают смішно (rus.: смішні)

Все тото само кісто: сільскє (rus.: сельскє) діско

Смотр як входит рап, што підпалят місто!

Не грам про нагороды, не обходят ня кары…

Nie gram dla nagrody, nie dbam o karę

Robię jak wychodzi, będę robił dalej

Stroję swą gitarę, rapuję do bitów

Pójdę sobie wtedy, kiedy znudzi się mi tu

YA’AN

txt 503

Edinburgh 08-09-2022

[русиньска коректа: Олена Дуць]

#LECHYRUS: #BÓL / #Біль

#Y44N #LECHYRUS:

#Ból / #Біль → https://youtu.be/9v6wwh-WPgY

Ósmy już utwór z płyty YA’AN „LECH-Y-RUS”, której oficjalna premiera planowana jest na połowę 2023.

Jest to produkcja dwujęzyczna, polsko-rusińska, utrzymana w konwencji prostego, old-schoolowego rapu o tematyce głównie „mocno niepoprawnej”…

Niemniej jednak nie zabraknie nieco „nowocześniejszych” rytmów oraz bardziej lub mniej osobistych kompozycji.

Innymi słowy: dla każdego coś miłego (choć… nie, raczej nie dla każdego… I dobrze!…)

Nagrania zrealizowane zostały w Edynburgu.
Za produkcję odpowiedzialny jest BEDWAEM, scratche nagrał DJ QMAK, mix i mastering to dzieło M:23 Studio, szatę graficzną opracował MARKES, a wizualizacjami na youtube zajął się CALI HOMIE. Korektę językową, (nawiasy w tekstach przy polonizmach) w częściach rusińskich wprowadziła OLENA DUĆ.

Album promowany przez RYMOBITTOFABRYKA

#LECHYRUS PLAYLISTA: https://youtube.com/playlist?list=PLL3z4dAWcjuVX-4lAeFRSwScvZC1sdzBr

Utwory w wersjach cyfrowych do odsłuchu i/lub pobrania: https://Y44N.BandCamp.com

Jeśli chodzi o ewentualne wersje fizyczne albumu [płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką], nakład będzie mocno limitowany, poprzedzony pre-orderem realizowanym już obecnie poprzez: [https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

Tytuł: BÓL / Біль

Album: LECH-Y-RUS / Лєх-Y-Руc

Rok: 2022/2023 [Edinburgh]

Tekst/Rap: YA’AN – [ https://fb.com/mcYAAN -Y- https://instagram.com/Y4AA4N -Y- https://youtube.com/mcYAAN -Y- https://tiktok.com/@YA44AN -Y- https://www.MistrzYAAN.com ]

Bit: B2M – [https://www.facebook.com/bedwaem]

Gramofony: DJ QMAK – [https://qmak.eu]

Mix & Mastering: M:23 STUDIO – [https://fb.com/m23studio]

Label: RYMOBITTOFABRYKA – [https://fb.com/RBtoF]

YT Video: CALI.HOMIE – [https://fb.com/Kali.Kalecia]

Grafika: MARKES – [https://fb.com/mr.marekszklarz]

Pусиньска коректа: Олена Дуць – [https://fb.com/olena.duc]

Płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką:

CDs / Shop: [ https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

Download: [ https://Y44N.BANDCAMP.com ]

Streamings: [ https://hyperfollow.com/mcYAAN ]


MMA Mistrzowski Mecenat Artystyczny, czyli: JAK CIĘ STAĆ, TO MOŻESZ MI DAĆ:
GoFundMe – [ https://www.gofundme.com/y44n-mma-mistrzowski-mecenat-artystyczny ]
PayPalMe – [ https://paypal.me/Y44N ]
Pomyśl tylko, jak mógłbym se podkręcić warunki i jakość nagrywek, (nie mówiąc już o limuzynie i nowoczesnej, kopułowej willi w Karpatach! 🙂 ), gdyby każdy, kto odsłuchał mój numer, choć RAZ podarował mi 1zł? No właśnie. Ale bym zaszalał 🙂

THANKS! / Дякую! / DZIĘKUJĘ!

-Y-


“Ból / Біль”

Światło, chłód, szok, krzyk, szloch, biały stół,

Głos, krew, pot – jej największy, a Twój pierwszy ból

Życie boli – od narodzin po grób.

Od narodzin po grób!

Pierwszy śmiech, płacz, krok, bicie serca, ciepło rąk

Pierwsze słowo, pierwszy ton, astma, pierwszy ząb

Życie boli od narodzin po zgon

Od narodzin po zgon!

Pierwszy krzyk – leci imię w eter

Szok jak porwanie na inną planetę

Znika świat w którym żyłeś – oczy patrzą na kobietę.

Śniłeś o Bogu – teraz Bóg bierze Cię w ręce

Wszystko jest inaczej, nie będzie jak wcześniej

Pierwszy głód, pierwszy chłód, pierwsze szczęście

Bije serce, krąży krew, tętno dudni w uszach

Dusza uczy się poruszać masą mięśni

Jak żelazem husar. Świat ogromny, wielki

Przytłacza swym ciężarem. Bogowie tworzą parę.

Doskonale! – kochają, dbają, uczą, pchają dalej

Biała kartka, sny, przeszywane koszmarem

Brak oddechu zabija – żyły, zastrzyki, szpitale

tak umiera kuzynka – agregor wziął ofiarę!

W pojedynkach o wdech, wydech mijają stale

Noce i dnie – ból – joker – król

Ciemne moce, biała sól, orzeł, bocian, sowa, kruk

I te czarne myśli i ten głośny, gadzi duch

Co to gada, siada mi na słuch jak stada much

Oblepia mózg, drwi, szydzi, kłóci, nudzi, uczy

Jak chodzi o ludzi – nic się tu nie klei

Słowa, litery, książki z tygrysem, hitlery, staliny,

Bandery i kazania w cerkwi co niedzieli

6 ludzkich lat – a już wiem czego by chcieli…

Pierwsze Tak, pierwsze Nie, dobre i do szpiku złe

Pierwsza przyjażń, zdrada, gniew, pierwsze szczęście, pech

Życie boli od narodzin po kres.

Od narodzin po kres!

Pierwsza furia, cios, pierwszy złamany nos

Przekroczony umiar, pierwszy spalony most

Życie boli od narodzin po stos.

Od narodzin po stos!

Істория, книжкы, жолнірикы на підлозі

Няню война тырват, хоцкі не видно ворогів

Hеє чолґів, армат (kor. rus.: гармат) – але жыєме в обозі (kor. rus.: лаґєр),

Лаґєр без кольчастых дротів, без ланьцухів (kor. rus.: ретязів)

Hа руці ци на нозі – маме іх в голові…

Причаcтя, сповід – повіл єм попу (kor. rus.: єгомостьови) о Бозі,

Же неє го в церкви, же го по дорозі

Cтратили. А люде здурніли, же ім завірили

I жывут (kor. rus.: жыют) в колгозі – 9-10 років

Mолодый. О што ходит? Не знам, але што мі

Шкодит, знам што горозит – пару років потім cам

Cтою на морозі, запалничка, огін (kor. rus.: оген)

Брама на Ґарнцарской (kor. rus.: Ґарнцарскій) – курю цигарета

Думам собі за што, про што єм ту злетіл?

Лікарство: рап, губы, горілка, трава, фета…

Bино для колеґів, подвірковых (kor. rus.: подвірцьовых) поетів

Тота, тамта, не та (kor. rus.: тота) – в той (kor. rus.: тій) єм ся задурил

Iщы як были зме діти (kor. rus.: дітми) – єстем (kor. rus.: єм) Сонця Промін

Kоли довідал єм ся, же дал єм наступному жыти

Bитай сынку, єстем (kor. rus.: єм), буду докля треба

Як я впал єс в сітку – я думал єм, же до неба…

Як можеш – перебач (kor. rus.: пробач) – іщы-м 20 не мал…

Мал бы-с сестру або брата, але чорт ждал оплаты…

Небо змінило ся в гебан, здoптaлиcмe cвятыcт

Рік по тому жертву йому дал єм розорати

Cам…

Рік по тому жертву чopнoму дал єм розорвати сам…

Koncerty, płyty, trawka, ławka, Polska, Szkocja

Kolejne dwie dekady, gramy sobie na emocjach

Mopy, gary, tynki, kolejna alko-torsja

To nie życie boli – boli bo nie możesz dostać

Tego co byś chciał. Przestan chcieć, zostaw!

Więc zostawiam wszystko: wódę, mięso potem ją,

Ten nasz niby dom – krąg toksyn i klątw,

Jakby zapadł się ląd pod nogami, a grom

Za gromem Perun ciskał mi na głowę bez przerwy

Nerwy, stres, panika, błędy – miliony błędów

Nie wszystkie się wybacza – wypadam z zakrętu,

Nie chcę już tam wracać. Stary wrak okrętu

Jak Holender już nie lata, żartuję, płynę dalej

Morza Świata, wiatry, fale – czakry, portale

Jestem jak ty, a ty to ja – to taka gra!

4ro letni Anioł mówi: Няньо кохам Тя!

Ściskam ją za rączkę, idziemy na spacer

Diabły tańczą wokół – a my poza hałasem

Wiele do niej mówię, a gdy Ona mówi – słucham

Posklejała serce – w ręce bierze Ducha.

Życie boli, ale nieśmiertelna dusza

Właśnie po to jest tu, właśnie po to zeszła tutaj

Agresja co wybucha – Ból, Pokora,Skrucha,

Prawda, Miłość, Weda – тото вшытко в моіх руках!

YA’AN

txt 502

Edinburgh 26-06-2022

[русиньска коректа Олена Дуць]

#LECHYRUS: #Mapa / #Мапа

Siódmy utwór z płyty YA’AN „LECH-Y-RUS”, której oficjalna premiera planowana jest na połowę 2023.

Jest to produkcja dwujęzyczna, polsko-rusińska, utrzymana w konwencji prostego, old-schoolowego rapu o tematyce głównie „mocno niepoprawnej”…

Niemniej jednak nie zabraknie nieco „nowocześniejszych” rytmów oraz bardziej lub mniej osobistych kompozycji.

Innymi słowy: dla każdego coś miłego (choć… nie, raczej nie dla każdego… I dobrze!…)

Nagrania zrealizowane zostały w Edynburgu.
Za produkcję odpowiedzialny jest BEDWAEM, scratche nagrał DJ QMAK, mix i mastering to dzieło M:23 Studio, szatę graficzną opracował SZKLARZU, a wizualizacjami na youtube zajął się CALI HOMIE. Korektę językową, (nawiasy w tekstach przy polonizmach) w częściach rusińskich wprowadziła OLENA DUĆ.

Album promowany przez RYMOBITTOFABRYKA

#LECHYRUS PLAYLISTA: https://youtube.com/playlist?list=PLL3z4dAWcjuVX-4lAeFRSwScvZC1sdzBr

Utwory w wersjach cyfrowych do odsłuchu i/lub pobrania: https://Y44N.BandCamp.com

Jeśli chodzi o ewentualne wersje fizyczne albumu [płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką], nakład będzie mocno limitowany, poprzedzony pre-orderem realizowanym już obecnie poprzez: [https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

Tytuł: MAPA / Мапа

Album: LECH-Y-RUS [#lechyrus]

Rok nag.: 2022/2023 [Edinburgh]

Tekst/Rap: YA’AN [#Y44N]

Bit: B2M

Gramofony: DJ QMAK

Mix & Mastering: M:23 STUDIO

Label: RYMOBITTOFABRYKA

YT Video: CALI HOMIE – [wykorzystano fragmenty filmu / fragments of the movie were used: #Furious #TheLegendOfKolovrat / #ЛегендаOКоловрате ]

Grafika/Okładka: SZKLARZU

Pусиньска коректа: Олена Дуць

„Mapa / Мапа”

Ляхы – Русы, Русы, Русы, Русы – Ляхы

Што тя страшит? – Co cię straszy?

Русы – Ляхы, Ляхы, Ляхы, Ляхы – Русы

Што тя дусит? – Co cię dusi?

Нo тo зачынаме повіст – Нестор – медже вершами

Як припало на попа – дідів дає нам з пейсами

Кус Єфема, кус Сема – решта самы Хамы

Ягве-Mapдук, Авраам, Ное – самы чорны кляны

Медже нима деси мы – Славяне,

Моравяне, Ляхы, Горваты, Бужане, Сербы,

Корантане, Древляне, Поляне, Дреґовиче, Кривиче,

Полочане, Вятиче, Радымиче, Сєвєжане, Poccoляне…

Кій, Щев, Хорив, сестричка Либедь [Лебед]

Кыів місто, три горы, Дніпр плыне, піняз іде

За скоры, ciл, мед – гет хазарскы закусы

Iх выкривлены шаблі контра тверды мечы Руси!

Рырик, Олег, Ігор, Ольга, Світослав, Яропелк,

Владимир, Ярослав, Бopиc, Глeб, Світопелк,

Офіцияльны діі Русы: Сварог, Перун – Христос

Цароград нашол спосіб гев, а Рым над Віслом…

Ляхы – Русы, Русы, Русы, Русы – Ляхы

Ділят нас,мамят, вказуют страхы!

Русы – Ляхы, Ляхы, Ляхы, Ляхы – Русы

Слава – Памят – нас будит, іх дусит!

Oto oficjalne dzieje: Polska, 966

Bagno, las, dzicz, wtem: Mieszko, krzyż, chrzest!

A kilka lat wstecz, tych kilka lat do tyłu

Nie było nic tu według germanofilów…

Ponoć dupą szczekał pies tu i to po niemiecku!

A’logiczna bajka czarnogłowych prześmiewców

Bismarck wyrzynał ją w twego dziada sercu,

Niby polski nauczyciel wciska dziś ją twemu dziecku

I nie ma tu protestów, nie ma powstań, rewolucji

Kto ma protestować? Jeden od drugiego głupszy!

Ignoranci – stół, rozsypanych milion puzzli

System gra – stado tańczy – Jest robota, piwo, mussli…

System da profesora, a on wgra system w uczni…

Im dalej w czas! – Tym bardziej się nas różni

Inteligentnie sztuczni sztucznie bawią się tu ludźmi

Im dalej w las! – Tym więcej krwi na włóczni!

Lechy, Lachy, Lachy, PoLachy – Polacy

Błądzisz, szukasz mapy, a wszystko masz na tacy!

Lechy, Lachy, Lachy, PoLachy – Polacy!

Wiesz kto to Cezar – A nie wiesz co Lach znaczy.

Zapomnij o tej szkole matole, otwórz se mapę

Persja, Grecja, Rzym, a od Renu masz tu plamę

Po Pacyfik, aż do Chin – Co jest grane?? – Sól, cyna

bursztyn, korale – a oni wolą piasek?? Nie szalej!

Dalej: Goci i Wandale na siłę zniemczeni

A mówili jak my, gdy tłukli tych jeleni

W Galii, Walii, Italii, Hiszpanii, w Afryce

W Panonii Pany panowały, panie – tak to widzę!

Я так тото одберам і так тіж подаю далі

Славяньска Веда – маш ю в ориґіналі

Закодувану ве ґенах, лем вслухай ся в себе

Маш вшытко што треба – од них нич ліпше не бер!

Cтра Земля – Тямат/Паамят – тямит Paй-Еден

Наша мова, як найліпша папа Тя поведе

Єден-Еден, ден, Бог Род, Родина, ПриРода

Дoдaи: Етер, Вітер, Земля, Оген, Вода.

Ляхы – Русы, Русы, Русы, Русы – Ляхы

Ділят нас,мамят, вказуют страхы!

Русы – Ляхы, Ляхы, Ляхы, Ляхы – Русы

Слава – Памят – нас будит, іх дусит!

Większości wciąż tak ciężko się oderwać

Większość tu wciąż prędzej potnie się w nerwach

Niż sama zacznie myśleć inaczej niż system

Nie wszystko jest złe – ale złe są tu wszystkie

Wytyczne na jutro – chcesz, możesz nie wierzyć

Ale ktoś tam się bawi, gdy tu płynie krew żołnierzy

Gdy trochę im nudno to popuszczają wodze

Nic nowego w Jawii: maja, majaki, zorze…

А в Правіі і Навіі все по старому

Славяне на Славіі – подля закону

Храму Світла Світа по сам крес часів

Славяньскій Дух серед вшыткых луди нашых!

Небескє небо, Біла карта жытя

Червена кров – Слава до здобытя

Гонір – Чест – Слово – прастара мова

Сapмaтя, Лехія – СЛАВІЯ! – до горы голова!

Lachy – Rusy, Rusy, Rusy, Rusy – Lachy

Dzielą nas jak dawniej, pokazują strachy

Rusy – Lachy, Lachy, Lachy, Lachy – Rusy

Słowo, Sława, Pamięć – nas budzi, ich dusi!

YA’AN

txt 509

Edinburgh: 21-12-2022

[русиньска коректа: Олена Дуць]

#LECHYRUS: ELITA / Елита

Tytuł: ELITA / Елита

Album: LECH-Y-RUS [#lechyrus]

Rok nag.: 2022 [Edinburgh, WPC-Y-REC]

Tekst/Rap: YA’AN [#Y44N]

Bit: B2M

Gramofony: DJ QMAK

Mix & Mastering: M:23 STUDIO

Label: RYMOBITTOFABRYKA

YT Video: CALI HOMIE

Grafika/Okładka: SZKLARZU

Pусиньска коректа: Олена Дуць

Szósty utwór z płyty YA’AN „LECH-Y-RUS”, której oficjalna premiera planowana jest na połowę 2023.

Jest to produkcja dwujęzyczna, polsko-rusińska, utrzymana w konwencji prostego, old-schoolowego rapu o tematyce głównie „mocno niepoprawnej”…

Niemniej jednak nie zabraknie nieco „nowocześniejszych” rytmów oraz bardziej lub mniej osobistych kompozycji.

Innymi słowy: dla każdego coś miłego (choć… nie, raczej nie dla każdego… I dobrze!…)

Nagrania zrealizowane zostały w Edynburgu.
Za produkcję odpowiedzialny jest BEDWAEM, scratche nagrał DJ QMAK, mix i mastering to dzieło M:23 Studio, szatę graficzną opracował SZKLARZU, a wizualizacjami na youtube zajął się CALI HOMIE. Korektę językową, (nawiasy w tekstach przy polonizmach) w częściach rusińskich wprowadziła OLENA DUĆ.

Album promowany przez RYMOBITTOFABRYKA

#LECHYRUS PLAYLISTA: https://youtube.com/playlist?list=PLL3z4dAWcjuVX-4lAeFRSwScvZC1sdzBr

Utwory w wersjach cyfrowych do odsłuchu i/lub pobrania pojawiają i pojawiać się będą na yt i na: https://Y44N.BandCamp.com

Jeśli chodzi o ewentualne wersje fizyczne albumu [płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką], nakład będzie mocno limitowany, poprzedzony pre-orderem realizowanym już obecnie poprzez: [https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

„Elita / Елита”

U-A-Ha – Kręcimy

Pół świata! Bawimy

Się. Chata jest nasza

Elita zaprasza!

Nie, nie ciebie synu i nie ciebie głupia córko

Ty masz zdychać na frontach, a ty z tęczową laurką

Masz przez ekran wyglądać jakie dzisiaj, jakie jutro

Malujemy ci tak perfidnie, że aż głupio.

Supcio. Piękne czasy, piękna era!

Hitler miałby Nobla, a Goebbels Pulitzera

By odbierał dziś jak nic. A ty klaskałbyś jak widz

A ty szczałabyś pod siebie łykając Lenina pic

Zresztą: już to robisz utmeperowana pało

Jesteś jak ameba, ale to w sumie za mało

Nieadekwatny przykład – trzeba by tu śmiało

Odjąć nawet ci tę jedną małą, komórkę szarą!

Wiem, wiem trochę przykre – ale przecież nie rozumiesz

Czujesz jakiś gniew, zaledwie coś ci tam buzuje

Coś ci nie pasuje – klocki się nie układają

Tylko nie otwieraj książki! – Rączki opadają…

U-A-Ha – Kręcimy…

Marksistowki syf wtłaczany na grubo

Cenzura i kit – propagandową tubą

Ekrany, portale, radio, tv, gazety

Nikt się już nie dziwi, że co drugi tu to kretyn

Idiota co trzeci, a co czwarty to debil

I to z recyklingu. Wszyscy mordy do gleby!

I sza! o wolnym rynku, czy naturalnych prawach

Te kurwy nawet nie potrafią już udawać!

Zresztą: nie potrzebują. Swołocz leci podskakując

Kiedy tylko ją poszczują. Eksperyment udany!

Działają programy. Barany tańczą – my gramy!

Nie będziesz miał nic i będziesz uchachany!

Sterowany jak niemowle, goły jak ono

Znów nas przekręcono, wpieprzono w ten schemat stary!

Miało być jak w chmurach, lato, plaża, Kanary…

[A tu:] gestapo, agentura, cenzura, bayraktary!…

У-І-Га – крутиме

Піл світа, бавиме

Ся. Витай

Tо мы та [тота] твоя єлита!

Не будеш мал нич, бо нич не потрібуєш

Герp Шваб вшытко тобі возме, припильнує

І вынайме як трея, як трея, то возме назад

Така Одисея – поплынеш де буде казал

І будеш ся мазал як уж діти підут спати

Може втовды си подумаш які-с был дурнуватый!

А може і ні – Певно ні – жаль ґадати

Бесідувати зас о тым, чого ты не хватиш

не зрозумієш гнеска, бо жилта і небеска

Штора на очах, пропаґанда в ухах

То барже як прикре. Невинна кров на руках

Люде гынут в муках, кыльнут ся на дуга

Же має то сенс, тота смерт в імя інтересів

Тых бєсів [бісів], тых хворых психопатів

котрым віриш, як бы были з золотых каратів

Боской парады – а то лем мазурати гады!

У-І-Га – крутиме…

Раз нас тягнут в єдну, раз в другу сторону

Але все якоси так не понашому

Не по людзкы і не на здоровый розум

Як не війна i смерт, то смерт з голоду

Карпаты народу, люде горячых степів

Гев медвід ся будит, гeн coків лeтит

Уложеный плян як асы в кареті

На хвилю стан, Василь – ты то, ци не ты?

Бо кінчыт ся час. Зас розгривают нас

Нашыма руками, мам деси приказ

Ваш. Пустинны хамы – дайте спокій!

Позамітаме самы гев, а гын потім!

Рыхтуйте сальон, свій найліпшый покій

Гальо, гальо! Пук! Пук! Застал єм «богів»

Што то си балюют, дрінкуют нашу кров?

Зміна ролі, хую – в пизду пішоль! – ио!

У-І-Га – Видиме

Піл світа! Летиме на

Бітах. Витай!

То я і екыпа!

YA’AN

txt 505

Edinburgh 18-09-2022

[русиньска коректа: Олена Дуць]

NIEPEWNOŚĆ / Непевніст

Piąty utwór z płyty YA’AN „LECH-Y-RUS”, której oficjalna premiera planowana jest na połowę 2023.

Jest to produkcja dwujęzyczna, polsko-rusińska, utrzymana w konwencji prostego, old-schoolowego rapu o tematyce głównie „mocno niepoprawnej”…

Niemniej jednak nie zabraknie nieco „nowocześniejszych” rytmów oraz bardziej lub mniej osobistych kompozycji.

Innymi słowy: dla każdego coś miłego (choć… nie, raczej nie dla każdego… I dobrze!…)

Nagrania zrealizowane zostały w Edynburgu.
Za produkcję odpowiedzialny jest BEDWAEM, scratche nagrał DJ QMAK, mix i mastering to dzieło M:23 Studio, szatę graficzną opracował SZKLARZU, a wizualizacjami na youtube zajął się CALI HOMIE. Korektę językową, (nawiasy w tekstach przy polonizmach) w częściach rusińskich wprowadziła OLENA DUĆ.

#LECHYRUS PLAYLISTA: https://youtube.com/playlist?list=PLL3z4dAWcjuVX-4lAeFRSwScvZC1sdzBr

Utwory w wersjach cyfrowych do odsłuchu i/lub pobrania pojawiają i pojawiać się będą na yt i na: https://Y44N.BandCamp.com

Jeśli chodzi o ewentualne wersje fizyczne albumu [płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką], nakład będzie mocno limitowany, poprzedzony pre-orderem realizowanym już obecnie poprzez: [https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

LP: LECH-Y-RUS [#lechyrus] – [Edinburgh, 2022]

Album Playlist: [ https://youtube.com/playlist?list=PLL3z4dAWcjuVX-4lAeFRSwScvZC1sdzBr ]

CDs / Shop: [ https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

Download: [ https://Y44N.BANDCAMP.com ]

Streamings: [ https://hyperfollow.com/mcYAAN ]

Donations – [ https://paypal.me/Y44N ]

THANKS! / Дякую! / DZIĘKUJĘ!

Tytuł: NIEPEWNOŚĆ / Непевніст

Rok: 2022 [Edinburgh, WPC-Y-REC]

Tekst/Rap: YA’AN – [ https://fb.com/mcYAAN -Y- https://youtube.com/mcYAAN -Y- https://tiktok.com/@YA44AN -Y- https://www.mistrzYAAN.com ]

Bit: B2M – [https://www.facebook.com/bedwaem]

Gramofony: DJ QMAK – [https://qmak.eu]

Mix & Mastering: M:23 STUDIO – [https://fb.com/m23studio]

Label: RYMOBITTOFABRYKA – [https://fb.com/RBtoF]

YT Video: CALI.HOMIE – [https://fb.com/Kali.Kalecia]

Grafika: SZKLARZU – [https://fb.com/mr.marekszklarz]

Pусиньска коректа: Олена Дуць – [https://fb.com/olena.duc]

PRE-ORDER [https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

Płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką.

———————————-

“Niepewność / Непевніст”

Czarny kosmos wokół, głucha cisza, martwa ciemność

Cztery ściany, pokój, ale jakby pode mną

Jestem tu, czy wcale nie ma mnie – niepewność

Jak balon ze skóry do góry lecę, bo wewnątrz:

Od lat brudne powietrze wypełnia przestrzeń między,

Głową a sercem, sercem a fiutem

Po pierwsze dla pieniędzy – Chuj wie po co po drugie

Tak właściwie się już budzę – trupy marzeń, strzępy złudzeń

Seks za kasę, spacer, kawa. Siłownia, basen, na sen trawa.

Byleby nie myśleć o tych sprawach, byleby nie utonąć w gorzkich żalach,

Byleby nie spłonąć w tych pożarach, albo spalić się w nich zaraz!

Trwa czarny karnawał – w żyłach płynie mi lawa

I sam nie wiem co jeszcze – wędrówki po barach

Sztuczne szczęście – Marazm – W nosy posyp – Nara! – nowe miejsce.

Szukam siebie sprzed lat – jak dziecko we mgle – szach-mat!

Przewracam meble – wraca strach –

Znam go od lat, Brat!

Czarny kosmos wokół, głucha cisza, martwa ciemność

Cztery ściany, pokój, ale jakby nade mną

Jestem tu, czy wcale nie ma mnie – niepewność!

Skręcam – palę – dym wypełnia piekło

Szum zakłóca fale, płuca nawet mi nie drgną

Upiorny balet: harpie, pierdolony legion

Głowę mi rozszarpie, albo ręce rozerwą

Na strzępy wszystko same – czarne sępy – ścierwo

Miasto nocą, hałas. Masz tu to co w dzień chowała

Ziemia w kuluarach. Twarda chemia, czarna mara,

Zaplątany w tych konarach – Drzewo Życia.

Śmierci Pałac. Nie ma nic już – Echo. Para. Haracz!

Dwie dekady w pizdu… Gniew na pysku! Mała.

Nie mów nic już. Ryczy alarm! Wszystko jebnie

Zaraz, pustka we mnie imploduje naraz

Ten cały syf tu – Tego chciałaś??!!

25-06-2022:

Czarny kosmos wokół, głucha cisza, martwa ciemność

Cztery ściany, pokój, ale, aby napewno?

Jestem tu, czy wcale nie? – wszystko jedno!

Diabeł kusi – spiryt – może by se jebnąć?

Pode mną labirynt, такій гіркій, білый

A в голові темно, трясу ся цілый

ци то чорты трясут земльом? А може ся лем снили?

B моіх руках ручка мойой Княгыні

I лем тото нині знам, тото ня гев тримат

Tота ручка, серце, очы чорны чары знимат

То четверта зима – Ангел росне як маріня

Чудова дітина! Для Тебе себе зміням!

Мам силу в корінях, а листя одрастают

Зачну все [kor.rus.: вшытко] з початку, як дерева в маю

Зас біты грают, горит міксер, мікрофон

А гівно ціле тото лишам за порогом

[Ген [гет] за собом!…]

YA’AN

txt 488

Edinburgh 02/12/2019 / 25/06/2022

[русиньска коректа: Олена Дуць]

Pułapka / Лапка

Czwarty utwór z płyty YA’AN „LECH-Y-RUS”, której oficjalna premiera planowana jest na połowę 2023.

Jest to produkcja dwujęzyczna, polsko-rusińska, utrzymana w konwencji prostego, old-schoolowego rapu o tematyce głównie „mocno niepoprawnej”…

Niemniej jednak nie zabraknie nieco „nowocześniejszych” rytmów oraz bardziej lub mniej osobistych kompozycji.

Innymi słowy: dla każdego coś miłego (choć… nie, raczej nie dla każdego… I dobrze!…)

Nagrania zrealizowane zostały w Edynburgu.
Za produkcję odpowiedzialny jest BEDWAEM, scratche nagrał DJ QMAK, mix i mastering to dzieło M:23 Studio, szatę graficzną opracował SZKLARZU, a wizualizacjami na youtube zajął się CALI HOMIE. Korektę językową, (nawiasy w tekstach przy polonizmach) w częściach rusińskich wprowadziła OLENA DUĆ.

#LECHYRUS PLAYLISTA: https://youtube.com/playlist?list=PLL3z4dAWcjuVX-4lAeFRSwScvZC1sdzBr

Utwory w wersjach cyfrowych do odsłuchu i/lub pobrania pojawiać się będą na yt i na: https://Y44N.BandCamp.com

Jeśli chodzi o ewentualne wersje fizyczne albumu [płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką], nakład będzie mocno limitowany, poprzedzony pre-orderem realizowanym już obecnie poprzez: [https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

Tytuł: Pułapka / Лапка

Album: LECH-Y-RUS [#lechyrus]

Rok nag.: 2022 [Edinburgh, WPC-Y-REC]

Tekst/Rap: YA’AN [#Y44N]

Bit: B2M

Gramofony: DJ QMAK

Mix & Mastering: M:23 STUDIO

Label: RYMOBITTOFABRYKA

YT Video: CALI HOMIE

Grafika/Okładka: SZKLARZU

Pусиньска коректа: Олена Дуць

#LECHYRUS,#Y,#MYSP,#SŁOŃCAPROMIEŃ,#LEMKORAP,#RUSYNRAP,#RUSYRAP,#RYR,#RUS,#LECH,#LYR,#RUSYN,#LEMKO,#ŁEMEK,#ŁEMKOWIE,#SLAVICRAP,#PRZEMKÓW,#DZIAMBA,#BRATSKŁAD,#BRATSKLAD,#LECHIA,#TARTARIA,#SLAVIA,#SŁAWIA,#SŁOWIANIE,#SŁAWIANIE,#KILLUMINATI, #ILLUMINATI, #NWO, #NOWYPORZĄDEKŚWIATA, #ANTYNWO, #ZDS,#LCK,#RBTOF,#RYMOBITTOFABRYKA,

#HIPHOP, #RAP, #UNDERGROUND, #PODZIEMNYRAP, #POLISHUNDERGROUND, #POLISHRAP, #YAAN,#Y44N,#MCYAAN,#MISTRZYAAN,

FEMME FATALE / Фам Фаталь

Trzeci utwór z płyty YA’AN „LECH-Y-RUS”, której oficjalna premiera planowana jest na połowę 2023.

Jest to produkcja dwujęzyczna, polsko-rusińska, utrzymana w konwencji prostego, old-schoolowego rapu o tematyce głównie „mocno niepoprawnej”…

Niemniej jednak nie zabraknie nieco „nowocześniejszych” rytmów oraz bardziej lub mniej osobistych kompozycji.

Innymi słowy: dla każdego coś miłego (choć… nie, raczej nie dla każdego… I dobrze!…)

Nagrania zrealizowane zostały w Edynburgu.
Za produkcję odpowiedzialny jest BEDWAEM, scratche nagrał DJ QMAK, mix i mastering to dzieło M:23 Studio, szatę graficzną opracował SZKLARZU, a wizualizacjami na youtube zajął się CALI HOMIE. Korektę językową, (nawiasy w tekstach przy polonizmach) w częściach rusińskich wprowadziła OLENA DUĆ.

#LECHYRUS PLAYLISTA: https://youtube.com/playlist?list=PLL3z4dAWcjuVX-4lAeFRSwScvZC1sdzBr

Utwory w wersjach cyfrowych do odsłuchu i/lub pobrania pojawiać się będą na yt i na: https://Y44N.BandCamp.com

Jeśli chodzi o ewentualne wersje fizyczne albumu [płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką], nakład będzie mocno limitowany, poprzedzony pre-orderem realizowanym już obecnie poprzez: [https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]


Tytuł: FEMME FATALE / Фам Фаталь

Album: LECH-Y-RUS

Rok nag.: 2022

Tekst/Rap: YA’AN

Bit: B2M

Gramofony: DJ QMAK

Mix & Mastering: M:23 STUDIO

Label: RYMOBITTOFABRYKA

YT Video: CALI HOMIE

Grafika/Okładka: SZKLARZU

Korekta rusińska (rus. w tekstach): OLENA DUĆ


„Femme Fatale / Фам Фаталь”

Betonowa dżungla. Małpy, źmije, wilki

Zrobie ze dwa kółka – wsadzam kluczyk do stacyjki

Wpadnę se do kumpla – wezmę miękkie narkotyki

Albo wiesz co, kurwa? Twarde też wezmę – masz pliki

Nawet nie wysiadam z bryki – mój BackToBlack

Rzuciłem picie, wiesz? – hmm – Daj mi więcej krech…

Znudziło mnie to życie, wiesz? – Czuję jak krew

Wysysają mi korzenie tych betonowych drzew…

Zgubiłem się wśród nich kilka ładnych lat wstecz…

Skończył mi się sens – chwilka – skręcę, zapalę.

Droga, skarpa, brzeg, woda, morze, zimne fale.

Dżungla chorych myśli… Coraz gorzej… – (już) nie palę.

Miejski beton, asfalt, szkło, plastik, stal

Neony i bistro, bilbordy – sztuczny gral (suki, szmal)

Szczury, małpy, hordy dzikich – dziki bal

Wielu traci wszystko jak dla Femme Fatale!

Глядам себе деси медже тыма зморами

Без перервы стресы, бєсы (kor. rus: бісы) выют за плечами

Tемны інтересы, покрижуваны пляны

Xотіл єм інакше – не такій был мій замысл

Над головами небо – звізды такы самы

Як пeред роками, а мы тыма хлопцями

Перестали сме гев быти. А далі як діти

Hе маме понятя як на тым свиті жыти!

Корол збитий – шахы – не знал єм в тото грати. Брatи

Ільо (kor. rus.: ківко) ся лем даст, ци ждати і зас затискати пас?

Вельох з вас за фрас не полапле ся – i кpac!

Вельох з нас свій час надаремно тратит для вас…

ЛСД, ґрасс, крак, кока, бас, стріптіс

Hіс, ногы, хвіст, рогы, богы – кабала…

Бетоновый ліс – такого іщы-с не знала!

Пріті лейді, пліс – отвор очы, долго-с спала…

Міскій бетон, асфальт, шкло, пластык, сталь

Неоны і бістро, більборды – штучный ґраль (сукы, шмаль)

Щуры, малпы, горды дыкых – дикій баль

Вельох тратит вшытко як для Фам Фаталь!

Betonowa dżungla. Małpy, źmije, wilki

Глядам себе деси медже тыма зморами

Zrobię ze dwa kółka – wsadzam kluczyk do stacyjki

Без перервы стресы, бєсы (kor. rus: бісы) выют за плечами

Wpadnę se do kumpla – wezmę miękkie narkotyki

Tемны інтересы, покрижуваны пляны

Albo wiesz co, kurwa? Twarde też wezmę – masz pliki

Над головами небо – звізды такы самы

Nawet nie wysiadam z bryki – mój BackToBlack

Корол збитий – шахы – не знал єм в тото грати.

Rzuciłem picie, wiesz? – Daj mi więcej krech…

Брatи iльо (kor. rus.: ківко) ся лем даст, ци ждати, затискати пас?

Krew wysysają mi korzenie betonowych drzew…

ЛСД, ґрасс, крак, кока, бас, стріптіс

Zgubiłem się wśród nich kilka ładnych lat wstecz…

Hіс, ногы, хвіст – бетоновий ліс!

Міскій бетон, асфальт, шкло…

Miejski beton, asfalt, szkło…

YA’AN [https://fb.com/mcYAAN | https://youtube.com/mcYAAN]

txt. 501

Edinburgh 30-04-2022

[русиньска коректа: Олена Дуць]

BAJKA / Байка

PLAYLISTA: https://youtube.com/playlist?list=PLL3z4dAWcjuVX-4lAeFRSwScvZC1sdzBr

Utwór z płyty YA’AN „LECH-Y-RUS”, której oficjalna premiera planowana jest na połowę 2023.

Jest to produkcja dwujęzyczna, polsko-rusińska, utrzymana w konwencji prostego, old-schoolowego rapu o tematyce głównie „mocno niepoprawnej”…

Niemniej jednak nie zabraknie też nieco „nowocześniejszych” rytmów oraz bardziej lub mniej osobistych kompozycji.

Innymi słowy: dla każdego coś miłego (choć… nie, raczej nie dla każdego… I dobrze!…)

Nagrania zrealizowane zostały w Edynburgu.
Za produkcję odpowiedzialny jest BEDWAEM, scratche nagrał DJ QMAK, mix i mastering to dzieło M:23 Studio, szatę graficzną opracował SZKLARZU, a wizualizacjami na youtube zajął się CALI HOMIE. Korektę językową, (nawiasy w tekstach przy polonizmach) w częściach rusińskich wprowadziła OLENA DUĆ.

Utwory w wersjach cyfrowych do odsłuchu i/lub pobrania pojawiać się będą na yt i na: https://Y44N.BandCamp.com

Jeśli chodzi o ewentualne wersje fizyczne albumu [płyta CD + plastikowe opakowanie Jewel + książeczka z tekstami/grafiką], nakład będzie mocno limitowany, poprzedzony pre-orderem realizowanym już obecnie poprzez: [https://mistrzyaan.com/sklep-cd-shop]

LECH-Y-RUS – DOM WARIATÓW – Premiera

Y’44’N: „LECH-Y-RUS

01. „Dom Wariatów / Хыжа Збішеных”

DOWNLOAD wav/mp3: https://www.Y44N.BANDCAMP.com

Title: DOM WARIATÓW / Хыжа Збішеных
Album: LECH-Y-RUS
Rap/Txt: YA’AN
Producer: B2M
Scr.: DJ QMAK
Mix & Mastering: M:23 STUDIO
Label: RYMOBITTOFABRYKA
Year: 2022
YT Visualizations: @CALI.HOMIE
Graphics/Cover: MAREK „SZKLARZU” SZKLARZ
Linguistic Corrections (Ruthenian/Rusyn): OLENA DUĆ

—————

Pierwszy singiel z płyty YA’AN „LECH-Y-RUS”, której oficjalna premiera planowana jest na okolice połowy 2023.

Jest to produkcja dwujęzyczna, polsko-rusińska, utrzymana w konwencji prostego, old-schoolowego rapu o tematyce poruszającej głównie wątki tzw. „konspiracyjne” przemieszane z „historią alternatywną” i pojawiającymi się tu i ówdzie, bardziej lub mniej osobistymi utworami.

Nagrania zrealizowane zostały w Edynburgu.
Za produkcję odpowiedzialny jest BEDWAEM, scratche nagrał DJ QMAK, mix i mastering to dzieło M:23 Studio, szatę graficzną opracował SZKLARZU, a wizualizacjami na youtube zajął się CALI HOMIE. Korektę językową, (nawiasy w tekstach przy polonizmach) w częściach rusińskich wprowadziła OLENA DUĆ.

Utwory w wersjach cyfrowych do odsłuchu lub pobrania pojawiać się będą na:
https://Y44N.BandCamp.com

Gdy prace zostaną ukończone, wersja cyfrowa pełnej płyty pojawi się na wszystkich platformach streamingowych oraz zostanie standardowo udostępniona do darmowego pobrania tu w zakładce Muzyka.

Jeśli chodzi o ewentualne wersje fizyczne albumu, nakład będzie raczej mocno limitowany, poprzedzony pre-orderem realizowanym poprzez kontakt bezpośredni z YA’AN (https://fb.com/MCYAAN)

478 – OSTATNIJ

„Ostatnij”

To uż ostatnij kawalczyk na płatni!
Piszło dost sprawni, dost hardi.
Masz, trymaj rap! Ruskij dokładni!
Rus-Y-Rap – Ya’an – odhadnyj
szto znaczat dla nia toty nahrania,
tot jazyk, matyriał – peredania!
Dołho’m sia zberał do toho – znasz?
W kincy jem nahrał toto szto hrasz!
Szto czujesz heł teper: tych paru dumok
tych rymiw, tych słiw! Daju Tobi z dumom
i daju Tobi z tym kus mojoj enerhii,
kawalaczyk żytia, pasyi i nerwiw!
Czasom za micno – perepraszam!
Za błudy, za sudy i kus toho miasa
szto szmarył jem heł medże rymamy
Ale to Rap! – Takij Rap hrame!

To uż ostatnij kawalczyk, ostatnij
tekst i bit. Mynuł uż rik
jak perszyj rym wpał na biłu
kartku. Nastupnyj rik
nesu na karku. Wtych kryk.
Jest tycho… Spid nih
Rubikon wypołokał pisok
i propał – znykł!
Zminył sia w kosmos. Chod, posmotr.
To my: Zwizdy i pył!
Sonce i Misiac! Czorny Diry!
Mensze religii a wece Wiry!
Jako na Nebi tak i na Zemli:
Hladame Boha, hladame Eternii!
Jako na wercha – tak w seredyni:
Hladame pisku na pustyni!

To uż ostatnia striczka.
Ostatnioj piśni!
Płatnia kus insza wyszła
jak dumał jes, ni?
Dla nia pasuje
i tiszyt nia barz!
Czuju sia tak jak
wtoly, koly perszyj raz
wział jem mikrofon i perszyj swij rap
nahrał jem wtołdy – teper inaksze sia hrat…
Łapa-Łapa-Bubnyk! – Chod Brat!
Wychodzu z toj truny i świczu jak fras!
Heł Ya’an – Soncia Promin – uż znasz!
Sława Antenatam, Didam i wszytkych nas!
Wertame do sebe, synu – uż czas!
To Rusynskij Jazyk: Graal Biłych Ras!
Trymaj Ho i pylnuj – ne daj mu wpasty!
Probujut od wikiw worohy preriżnoj masty.
Bohowe sia budiat – reprezentant Biłoj Kasty!
Toto sidyt w naszych ludiach – i ne strasznyj
jest nam uż tot czornyj śmich!
Stoime heł twerdo – ne zwalat nas z nih!
To prawdywa Wira – ne religija czużych!
Rozpalame Watru i tychne uż kryk!
Wece heł wydno – woistynno!
Tiahnuly w dił – tiahnyly tak sylno!
Tylo rokiw! – Teper uż spokij!
Woz hubokij dych i smotr:
Śwityme jak zoria, jak zwizdy – chod!
Od Moria do Moria – jeden jest Rod!
Jeden Narid – Sława! Hołowa do hory
i do peredu dawaj! – Sława!

To uż ostatnij kawalczyk na płatni
Ostatnij hołos!
Wyszło dost hardi
Teper naj litat wkoło!

Ya’an (MYSP)
txt 478
Edinburgh 04/12/2015
Jazykowa korekta: Olena Duć