PORTFELE & PRZELEWY

Tu dowiesz się jak kupić swoje pierwsze BTC, przelać je na inne adresy/portfele i/lub wymienić na PLNY, GB, Euro, Dolary czy inne FIATy.

Jak trafiłeś(aś) od razu tu, na tę podstronę, to zacznij najlepiej od wprowadzenia (INTRO) i ogólnych informacji nt. BITCOIN & BLOCKCHAIN.

Jeśli powyższe podstrony masz już za sobą i zdecydowałeś(aś) się brnąć w ten krypto-las dalej, to…

Czas na założenie sobie portfela i zakup pierwszych BTC.

JAK TO DZIAŁA?
W sumie to tak, jak normalne przelewy bankowe. Tylko BTC lata po całym globie.
Rejestrujesz się na którejś z poniższych platform. Proces wielce podobny do zakładania profili na mediach społecznościowych.
Po przebrnięciu przez wszystkie te rubryczki, hasła, potwierdzenia emailowe, telefoniczne i weryfikację danych osobowych oraz bankowych otrzymujesz swój Wallet ID. Długi i skomplikowany ciąg liter i cyfr. Jak IBAN w banku. To Twój portfel. Zapisz sobie ten kod plus wszystkie dane niezbedne do logowania na danej platformie i tyle. Albo „aż tyle”, bo niektórzy potrafią założyć konto, kupić BTC i …zapomnieć haseł dostępu/logowania (!)…
Taki portfel otrzymujesz na każdej stronie i na każdej platformie, na której się zalogujesz. Wszystkie kody będą oczywiście inne i przypisane do konkretnej platformy. I wszystkie, jeśli zamierzasz je używać w przyszłości, to musisz sobie zapisać (w sensie: zapisać dane do logowania, bo po zalogowaniu zawsze możesz otworzyć zakładkę Wallet i skopiować kod).
To tak, jakbyś pootwierał sobie konta bankowe w kilku bankach.

Jeśli rezydujesz w Polsce, to BTC kupisz m.in. na największej obecnie giełdzie krypto: BITBAY
Tu nie powinno być problemu. Wszystko jest po polsku, a na youtubie znajdziesz masę filmików jak założyć sobie konto i jak zamieniać PLN na BTC i na odwrót, jak kupować i sprzedawać BTC i inne kryptowaluty, a nawet poradniki do nauki jak spekulować, przepraszam: „tradować”, itd., itp…
Giełda proponuje też kartę bankomatową, dzięki której będziesz mógł wybrać swoje środki zgromadzone na portfelu Bitbay w wiekszości bankomatów. Fajnie? No. To spoko.
Nie bądź zdziwiony(a) procesem weryfikacyjnym. To nie żaden „wyciągacz danych”. To po prostu najnowsze prawo legislacyjne. Każda giełda, kantor czy inna strona świadcząca obecnie usługi wymiany walut FIAT (czyli „standardowe” waluty) na e-waluty (kryptowaluty) i na odwrót, zobowiązana jest prawnie do drobiazgowej weryfikacji swych użytkowników w systemie KYC (KnowYourClient), czyli dokładnie tak, jak to robią banki.
Wuj Sam i Wielki Brat nie mogli zdzierżyć tego całego, anonimowego przelewania milionów, a obecnie już miliardów możliwości podatkowych. Zaczęli zatem od postawienia bramek na wejściach i wyjściach z sieci. Cóż, było to do przewidzenia…

Jeśli zamierzasz kupować BTC nie tylko za PLNy, ale i za inne FIATy, posiadasz konta w zagranicznych bankach lub po prostu mieszkasz lub pomieszkujesz poza granicami RP, to proponuję Ci portfel „international” na www.BLOCKCHAIN.com. Portfel ma polską nakładkę językową i jak najbardziej możesz używać go również w połączeniu z polskimi kontami bankowymi.
Jest darmowy, ma super intuicyjny moduł oraz prostą i przejrzystą aplikację mobilną.
Jeśli poradziłeś sobie z założeniem profilu na facebook, to i tu nie powinieneś mieć problemu.
Uwaga: Tu jedynie KUPISZ i przelejesz dalej BTC. Nie wymienisz natomiast BTC na FIATy. By to zrobić, będziesz musiał przelać BTC z Blockchain na np. BITBAY , COINBASE lub inne giełdy/kantory.
Nie chce mi się pisać poradnika krok-po-kroku, bo wszystko znajdziesz u nich na support’cie. Wspomnę jedynie o limitach, jakie napotkasz na początku:
Możesz kupić BTC płacąc kartą (wtedy limit wynosi 300euro (£200) na 24 godziny) lub przelewem bankowym (1000euro (£800) na 24 godziny). Tak będzie przez około miesiąc. Po tym okresie, jeśli zrobisz wyznaczony obrót (nie pamiętam ile, ale nic strasznego), to podniosą ci limit na jednorazowe zakupy BTC do 10000euro (£8000) na 24godziny (tylko przelewem, karta pozostaje bez zmian).
To co denerwuje najbardziej, to fakt, że przelew idzie 2-3 dni robocze. Zatem nie wiesz ile tak naprawdę BTC dostaniesz za wysłane pieniądze, jako że naliczą Ci je po kursie, który obowiązywał będzie w momencie, gdy ich duński bank otrzyma przelew… No, ale tak jest wszędzie.

Poza tym:
COINBASE
LISTA Kantorów w RP
COINFLOOR
i masa innych.

TERAZ SIĘ SKUP:
Portfele na giełdach czy innych punktach wymiany/zakupu nie są wskazane do przetrzymywania większych kwot. Wykorzystuje się je głównie do wymiany standardowych walut na krypto i następnie przelewa się to krypto na inne cele: inwestycje, zakupy, portfele na pulpicie komputera (sprawdź ten LINK lub ściągnij sobie np ten portfel na początek EXODUS WALLET) lub portfele zewnętrzne, zwane Hardware Wallets.
Te ostatnie są najbezpieczniejsze, bo najlepiej chronione i przez trzymanie ich offline najmniej narażone na ataki hakerskie. Na rynku znajdziesz ich kilka, ale przodujące marki to LEDGER i portfel LEDGER NANO S oraz TREZOR

JAK ROBIĆ PRZELEWY BTC?
1. Wchodzisz na portfel z którego chcesz wysłać BTC
2. Wpisujesz kwotę BTC do wysyłki
3. Wklejasz lub wpisujesz kod portfela, na który mają trafić Twoje BTC (tu uwaga: ZAWSZE sprawdzaj przynajmniej 4-5 pierwszych i ostatnich cyfr – hakerzy potrafią często zmieniać kody podczas kopiowania, mi się jeszcze nie zdarzyło, ale lepiej dmuchać na zimne. Ponoć…)
4. Wybierasz (często) standard wysyłki. Szybki/priorytetowy (0-60minut) lub normalny (0-kilka dni). Od tego m.in. uzależniona jest opłata. Jeśli chcesz, by „górnicy” zajęli się potwierdzaniem Twojego zlecenia szybciej, to musisz im coś dorzucić. Mam nadzieję, że to się zmieni, bo nie tak to miało wyglądać (dobre wieści: są kryptowaluty, które nie biorą opłat za przelewy: np Litecoin)
5. Wciskasz akceptację i koniec.

Łatwiejszy sposób (na podstawie Blockchain.com):
1. Wchodzisz na portfel na który BTC chcesz wysłać, ten na który mają TRAFIĆ Twoje BTC
2. Generujesz kod QR (to ten czarnobiały kwadracik) – z reguły jest taka możliwość
3. Uruchamiasz mobilną aplikację swego portfela Blockchain
4. W prawym, górnym rogu ekranu komórki znajdziesz ikonkę przedstawiającą QR kod. Klikasz ją.
5. Skanujesz telefonem kod QR z ekranu komputera
6. Wybierasz standard wysyłki/opłatę
7. Wciskasz „Wyślij”.
8. Koniec.

Pozostałe strony:
-INTRO
-BITCOIN & BLOCKCHAIN